Apostolic Nuncios to Italy from 1929 to 2011


11/01/2007 – 01/10/2011:  Cardinal Giuseppe Bertello                                             Bertello



17/04/2001 – 19/12/2006:  Cardinal
Paolo Romeo                                                    Romeo



07/03/1998 – 17/04/2001: Cardinal
Andrea Cordero Lanza di Montezemolo           Montezemolo
                                          

12/11/1994 – 21/02/1998:
late Cardinal Francesco Colasuonno                               Colasuonno



15/04/1992 -26/11/1994:  Cardinal
Carlo Furno                                                         Furno



19/04/1986 – 09/04/1992:
late Cardinal Luigi Poggi                                                   Poggi


26/04/1969 – 19/04/1986:
late Archbishop Romolo Carboni                                     Carboni



08/07/1967 – 23/04/1969:
late Cardinal Egano Righi-Lambertini                              Righi Lambertini



14/12/1958 – 08/07/1967:
late Cardinal Carlo Grano                                                Grano



26/01/1953 – 15/12/1958:
late Cardinal Giuseppe Fietta                                          Fietta



30/06/1929 – 12/01/1953:
late Cardinal Francesco Borgongini Duca                      Borgongini Duca